Regulamin

udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Białe Błota:

 

Rozdział 1 Postanowienia ogólne

 

§ 1.  Pomoc materialną o charakterze socjalnym dla uczniów uprawnionych do świadczeń na podstawie ustawy o systemie oświaty (art. 90b ust. 3 i 4) i zamieszkujących na terenie gminy Białe Błota udzielana będzie na podstawie niniejszego regulaminu i odpowiednich przepisów ustawy o systemie oświaty..

§ 2.  Pomoc materialną o charakterze socjalnym przyznaje Wójt Gminy Białe Błota ze środków finansowych przewidzianych na ten cel każdorazowo w budżecie gminy.

§ 3.  Ilekroć dalej mowa jest o:

1)       uczniach- należy przez to rozumieć także słuchaczy i wychowanków, którym przysługuje pomoc materialna o charakterze socjalnym, wymienionych odpowiednio w rozdziale 8a ustawy o systemie oświaty,

2)       rodzicach- należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka.

§ 4.  1. W celu udzielenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym Wójt Gminy Białe Błota powołuje odrębnym zarządzeniem komisję stypendialną, której zadaniem jest:

1)       przyjmowanie zarejestrowanych w sekretariacie Urzędu Gminy Białe Błota wniosków o przyznanie pomocy socjalnej,

2)       weryfikacja dokumentów, na podstawie których jest przyznawana pomoc socjalna,

3)       proponowanie, w oparciu o jednolite kryteria, wysokości stypendiów szkolnych przyznawanych w danym semestrze,

4)       proponowanie wysokości zasiłku szkolnego w konkretnym przypadku, stosownie do zdarzenia losowego,

5)       proponowanie zastosowania odpowiedniej formy pomocy stypendialnej w konkretnych przypadkach,

6)       negatywne opiniowanie wniosków nie zasługujących na pozytywne rozpatrzenie,

7)       wnioskowanie o udzielenie pomocy stypendialnej z urzędu.

2. Komisja odbywa posiedzenia w terminach wyznaczonych przez Wójta Gminy Białe Błota.

§ 5. 1.W skład komisji wchodzi 3-5 osób.

2. Wójt gminy Białe Błota powołując Komisję stypendialną wskazuje jej przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.

 

Rozdział 2. Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego i formy jego udzielania oraz tryb i sposób udzielania tego stypendium.

 

§ 6. 1. Stypendia szkolne realizowane w okresach miesięcznych przyznawane są zasadniczo na następujące okresy: od września do stycznia i od lutego do czerwca roku szkolnego, a dla słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych, kolegiów pracowników służb społecznych od października do stycznia i od lutego do czerwca, chyba że realizacji w innych okresach ( w granicach określonych ustawą o systemie oświaty) wymaga sytuacja będąca podstawą przyznania stypendium i jego forma.

2. W przypadku osób, którym przyznano stypendium, a osoby te kończą naukę, ostatnie stypendium wypłaca się za miesiąc, w którym dana osoba ukończyła naukę.

 

§ 7. 1. Wysokość miesięcznego stypendium szkolnego w danym roku szkolnym określa suma kwoty wynikającej z zakwalifikowania ucznia do grupy dochodowej i kwoty stanowiącej indywidualne uzupełnienie stypendium stosownie do okoliczności przewidzianych w art. 90d. ust. 1 ustawy o systemie oświaty.

2.Do obliczania miesięcznego stypendium szkolnego ustala  się następujące grupy

           dochodowe:

            1) dochód miesięczny na członka rodziny ucznia do kwoty 100,-zł (I grupa),

            2) dochód miesięczny na członka rodziny ucznia wyższy niż 100,-zł i nie przekraczający

             200,-zł (II grupa),

            3) dochód miesięczny na członka rodziny ucznia wyższy niż 200,-zł i nie przekraczający

            316,- zł (III grupa). 

3.Stypendium w pełnej wysokości wynosi 80% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.).

4.Kwota wynikająca z zakwalifikowania ucznia do grupy dochodowej wynosi:

a. przy I grupie-   80% kwoty pełnej wysokości stypendium,

b. przy II grupie-  60% kwoty pełnej wysokości stypendium,

c. przy III grupie- 40% kwoty pełnej wysokości stypendium.

5.Suma kwoty  stanowiącej indywidualne uzupełnienie stypendium i kwoty wynikającej z zakwalifikowania ucznia do grupy dochodowej musi mieścić się w granicach minimalnej i  maksymalnej kwoty stypendium szkolnego określonej w art. 90 d ust. 9  ustawy o systemie oświaty.

 

§ 8.. Wysokość stypendium szkolnego realizowanego w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo ustala się przy odpowiednim zastosowaniu § 7 ust.1-4.

 

§ 9.  Stypendium szkolne może być udzielane w formach przewidzianych ustawą o systemie oświaty w następujących przepisach:

1) art. 90 d ust. 2 pkt 1-  całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą,

2) art. 90 d ust. 2 pkt 2- pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników, stroju gimnastycznego, przyborów szkolnych,

3) art. 90 d ust. 4- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania dla osób wymienionych w tym przepisie ustawy o systemie oświaty,

4) art. 90 d ust. 5- w formie świadczenia pieniężnego.

 

§10. 1. Stypendium szkolne w formie przewidzianej w § 9 pkt. 1- 3 jest realizowane poprzez zapłatę należności za udział ucznia w zajęciach edukacyjnych przelewem na rachunek bankowy podmiotu organizującego te zajęcia, lub w kasie tego podmiotu. Stypendium w formie określonej w § 9 pkt 3 może polegać również na zakupie biletu miesięcznego na dojazd do szkoły położonej poza miejscem zamieszkania ucznia.

2. Stypendium szkolne w formie przewidzianej w § 9 pkt. 4 jest udzielane poprzez zapłatę świadczenia pieniężnego na rachunek bankowy lub do rąk własnych pełnoletniego ucznia lub jego rodzica w przypadku niepełnoletniego ucznia.

3. Stypendium szkolne w formie rzeczowej przewidzianej w § 9 pkt. 2 jest udzielane poprzez dostarczenie pełnoletniemu uczniowi do rąk własnych, lub uczniowi, który nie ukończył 18 lat, do rąk jego rodzica lub za pośrednictwem szkoły do której uczęszcza, przedmiotu stanowiącego przyznaną pomoc rzeczową w szczególności poprzez doręczenie podręczników, stroju gimnastycznego, przyborów szkolnych wskazanych przez wnioskującego o stypendium i zaakceptowanych przez szkołę, do której uczęszcza uczeń.

4) Sposób przekazywania stypendium wnioskodawca uzgadnia z Przewodniczącym Komisji Stypendialnej.

 

 § 11. 1. Stypendia przyznawane i realizowane w okresach miesięcznych wypłaca się lub doręcza, gdy zostało udzielone w formie pomocy rzeczowej, co miesiąc z dołu nie później jednak niż w ciągu 5 dniu następnego miesiąca kalendarzowego.

2. Stypendia realizowane w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo odpowiednio wypłaca się lub doręcza przyznaną pomoc rzeczową w ramach takiego stypendium w terminie 14 dni od dnia przyznania stypendium.

 

§ 12. Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego składa się na adres  Urzędu Gminy w Białych Błotach.

 

Rozdział 3. Tryb i sposób przyznawania zasiłku szkolnego.

 

§ 13.1 Zasiłki szkolne przyznaje Wójt Gminy Białe Błota w oparciu o propozycję Komisji Stypendialnej wysokości i formie uwzględniającej zdarzenia losowe uzasadniające udzielenie pomocy.

2. Zdarzeniami losowymi uzasadniającymi przyznanie zasiłku są w szczególności:

a) szkody spowodowane w majątku ucznia przez ogień, uderzenie pioruna, huragan oraz będące następstwem powodzi,

s) okradzenie mieszkania ucznia lub okradzenie ucznia poza miejscem zamieszkania,

c) przewlekła choroba ucznia albo jego rodzica lub opiekuna prawnego , śmierć jego rodzica lub opiekuna prawnego .

3.Gminna Komisja Stypendialna przedstawia Wójtowi Gminy Białe Błota propozycje dotyczące formy w jakiej może być przyznany zasiłek szkolny oraz trybu i sposobu udzielania zasiłku.

4.Zasiłek szkolny przyznaje się oceniając sytuację materialną ucznia indywidualnie w zależności od zdarzenia.

5. Wnioski o przyznanie zasiłku szkolnego składa się w sekretariacie Urzędu Gminy w Białych Błotach.

6. Zasiłek szkolny przyznany w formie świadczenia pieniężnego wypłaca się w terminie 14 dni po jego przyznaniu przelewem na wskazany rachunek lub do rąk własnych pełnoletniego ucznia lub jego rodzica w przypadku niepełnoletniego ucznia.

7. Zasiłek szkolny przyznany w formie pomocy rzeczowej doręcza się w ciągu 14 dni od jego przyznania.

 

Rozdział 4. Przepisy końcowe.

 

§ 14. Zmiana niniejszego regulaminu następuje w trybie właściwym dla jego uchwalenia.

§ 15. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Białe Błota

§ 16. Uchwała wchodzi w życie po upływie czternastu dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko- Pomorskiego.

 

Przewodniczący Rady Gminy Białe Błota

                 

                                                                                        Bronisław Balcerowski