§ 1.   Przystępuje się do sporządzenia Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Białe Błota na lata 2016 - 2022. 
§ 2.   Podstawowym celem sporządzenia Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Białe Błota  na lata 2016 – 2022 jest określenie obszarów zdegradowanych, przeznaczonych do rewitalizacji oraz wskazanie projektów mających na celu rozwiązanie zidentyfikowanych problemów i zjawisk kryzysowych. 
§ 3.   Obszarem objętym działaniami rewitalizacyjnymi będzie obszar Gminy  Białe Błota
§ 4.   Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Białe Błota
§ 5.   Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
 
 
Przewodniczący Rady Gminy Białe Błota
 
 
Jacek Grzywacz
 
Uzasadnienie
Rewitalizacja, zgodnie z wytycznymi w zakresie rewitalizacji, to „kompleksowy proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych poprzez działania całościowe (powiązane wzajemnie przedsięwzięcia obejmujące kwestie społeczne oraz gospodarcze lub przestrzenno-funkcjonalne lub techniczne lub środowiskowe), integrujące interwencję na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i lokalnej gospodarki, skoncentrowane terytorialnie i prowadzone w sposób zaplanowany oraz zintegrowany poprzez programy rewitalizacji”.
Obszar zdegradowany cechują w szczególności: wysokie bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, problemy edukacyjne, niski kapitał społeczny, niewystarczający poziom uczestnictwa mieszkańców w życiu publicznym i kulturalnym.
Działaniami podejmowanymi w ramach opracowania programu rewitalizacji będzie angażowanie mieszkańców, podmiotów publicznych, prywatnych i innych interesariuszy w przygotowanie programów rewitalizacji, a tym samym w wyprowadzanie z kryzysu obszarów zdegradowanych, poprzez przeprowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych w postaci publikacji w lokalnej prasie, ogłoszeń i tekstów sponsorowanych i broszur informacyjnych, zebranie ankiet od mieszkańców,  przeprowadzenie spotkań, konferencji i debat z interesariuszami.
Opracowanie programu rewitalizacji będzie poprzedzone przygotowaniem niezbędnych analiz, ekspertyz dot. rynku pracy, poziomu wykształcenia, przyczyn bezrobocia i aktywności społecznej. W ramach prac nad dokumentem zrealizowane będą badania sondażowe i ankietowe. W tym celu na stronie internetowej gminy udostępniona będzie specjalna zakładka, gdzie zamieszczona będzie ankieta dla mieszkańców, także specjalny adres e-mailowy, pod którym można zgłaszać uwagi oraz sugestie dotyczące proponowanych do realizacji projektów rewitalizacji.
Zostaną również przeprowadzone konsultacje społeczne zarówno na etapie zbierania informacji jak i uzgadniania listy projektów wpisanych do programu. Powyższe działania zostaną przeprowadzone przez pracowników gminy przy udziale zewnętrznej firmy, która udzieli wsparcia eksperckiego i przeprowadzi część działań związanych z konsultacjami.
Działania podejmowane przez gminę przyczynią się do poprawy warunków zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej, a także wizerunku gminy. Opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Białe Błota na lata 2016-2022, umożliwi aplikowanie Gminie i innym podmiotom z terenu gminy o środki unijne na realizację zaplanowanych przedsięwzięć rewitalizacyjnych.
 
 
 
Przewodniczący Rady Gminy Białe Błota
 
 
Jacek Grzywacz