388
Wersja strony w formacie XMLwydane przez | Wójta Gminy Białe Błota |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | wprowadzenia Karty Audytu Wewnętrznego |
Status | obowiązujące |
KARTA AUDYTU WEWNETRZNEGO
Rozdział I - Ogólne cele i zasady audytu wewnętrznego
1. Do prowadzenia audytu wewnętrznego w jednostce samorządu terytorialnego ( w tym w jej jednostkach organizacyjnych) powołuje się samodzielne stanowisko audytora wewnętrznego usytuowane w Urzędzie Gminy Białe Błota.
2 . Zasadniczym celem prowadzenia audytu wewnętrznego jest przysporzenie wartości dodanej oraz usprawnienie funkcjonowania jednostki.
3. Audytor wewnętrzny poprzez niezależną i obiektywna ocenę systemów zarządzania i kontroli funkcjonujących w jednostce, dostarcza kierownikowi jednostki racjonalne zapewnienie, że systemy te działają prawidłowo.
4. Audytor wewnętrzny prowadzi także na terenie jednostki czynności doradcze zmierzające do usprawnienia funkcjonowania jednostki.
5. Rola audytora wewnętrznego polega na identyfikowaniu i szacowaniu potencjalnego ryzyka wbudowanego w systemy oraz na badaniu i ocenianiu adekwatności, skuteczności i efektywności wprowadzonych przez jednostkę systemów kontrolnych , których zasadniczym celem jest eliminacja lub ograniczenie skutków zidentyfikowanych ryzyk.
Rozdział II - Prawa i obowiązki audytora wewnętrznego
1.Audytor wewnętrzny zatrudniony w Urzędzie Gminy Białe Błota jest uprawniony do prowadzenia audytu wewnętrznego we wszystkich obszarach działalności jednostki
2. Ma zagwarantowane prawo dostępu do wszelkich dokumentów , materiałów, pracowników oraz wszelkich innych źródeł informacji potrzebnych do prowadzenia audytu wewnętrznego w jednostce samorządu terytorialnego z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej.
3. Audytorowi wewnętrznemu gwarantuje się prawo dostępu do pomieszczeń jednostki z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej
4. Audytor wewnętrzny ma prawo żądać od kierowników i pracowników komórek organizacyjnych informacji oraz wyjaśnień w celu zapewnienia właściwego i efektywnego prowadzenia audytu wewnętrznego.
5. Audytor wewnętrzny może składać wnioski , których celem będzie usprawnienie funkcjonowania jednostki z własnej inicjatywy.
6. Audytor wewnętrzny w jednostce nie odpowiada za kontrolę zarządczą, ale wspomaga kierownictwo w działaniu poprzez prowadzenie audytu wewnętrznego.
7.Audytor wewnętrzny nie odpowiada za wykrywanie przestępstw, jednak powinien posiadać umiejętność identyfikowania znamion przestępstw.
8.W zakresie wykonywania swoich zadań audytor powinien współpracować z audytorami zewnętrznymi oraz kontrolerami NIK, RIO.
Rozdział III - Niezależność
1.Audytor wewnętrzny w strukturze organizacyjnej Gminy Białe Błota podlega bezpośrednio pod Wójta Gminy Białe Błota.
2. Audytor wewnętrzny jest niezależny w wykonywaniu swoich zadań.
3. Działania jego realizowane są w zgodzie z przepisami prawa, standardami audytu wewnętrznego oraz uznaną praktyką audytu wewnętrznego
Rozdział IV – Zakres audytu wewnętrznego
1.Audyt wewnętrzny zajmuje się badaniem i oceną adekwatności, skuteczności i efektywności przyjętych w jednostce systemów kontrolnych.
2. Zakresem audytu wewnętrznego objęto także wykonywanie czynności doradczych zmierzających do usprawnień jednostki.
3. Audytor wewnętrzny prowadzi ocenę dostosowania działań jednostki do przedstawionych w sprawozdaniach i opiniach zaleceń audytu i kontroli
4. Audytor wewnętrzny dysponuje pełna swoboda w zakresie identyfikacji obszarów ryzyka
5 .Zakres audytu nie może być ograniczany, a o wszelkich działaniach zmierzających w tym kierunku audytor niezwłocznie będzie informował Wójta Gminy Białe Błota.
Rozdział V - Sprawozdawczość
1 . Audytor wewnętrzny wyniki audytu przedstawia w sposób jasny, zwięzły i czytelny w sprawozdaniu.
2. Sposób i tryb przekazania sprawozdania określają odrębne przepisy .
3. Do 15 lutego każdego roku audytor wewnętrzny składa kierownikowi jednostki sprawozdanie z wykonania planu audytu informujące o stopniu jego realizacji oraz istotnych ryzykach i słabościach kontroli zarządczej.
Rozdział VI- Relacje z instytucjami kontrolnymi
1. Audytor wewnętrzny porozumiewa się w porozumieniu z kierownikiem jednostki
2. W trakcie planowania i wykonywania zadań , audytor wewnętrzny powinien brać pod uwagę , o ile to możliwe plan czynności kontrolnych i sprawdzających wykonywanych przez instytucje kontrolne celem unikania nakładania się kontroli i audytów.