RGK.0007.14.2014
jakiego organu | Rady Gminy Białe Błota |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | odpowiedzi na skargę kasacyjną wniesioną przez Wojewodę Kujawsko - Pomorskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 19 listopada 2013 r. w sprawie ze skargi Wojewody Kujawsko -Pomorskiego na uchwałę Nr RGK.0007.22.2013 Rady Gminy Białe Błota z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie zmiany statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białych Błotach. |
na podstawie | art. 18 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013 r., poz. 594 ze zm.: poz. 645 i poz. 1318 ) w związku z art. 179 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm. z 2012 r. poz. 1101, poz. 1529) uchwala się, co następuje . |
status uchwały | obowiązująca |
§ 1. Zatwierdzić treść odpowiedzi na skargę kasacyjną, która stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Przekazać odpowiedź na skargę kasacyjną wskazaną w §1 do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy.
§ 3. Do reprezentowania Rady Gminy Białe Błota przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie ustanawia się radcę prawnego panią Edytę Ksobiak.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy Białe BłotaHenryk Sykut
Załącznik do Uchwały Nr RGK.0007.14.2014
Rady Gminy Białe Błota
z dnia 30 stycznia 2014 r.
W odpowiedzi na skargę kasacyjną z dnia 27 stycznia 2014 r. GOPS w sprawie ze skargi Wojewody Kujawsko -Pomorskiego na uchwałę Nr RGK.0007.22.2013 Rady Gminy Białe Błota z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie zmiany statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białych Błotach Rada Gminy Białe Błota po przeanalizowaniu uwag wniesionych w skardze wnosi o jej oddalenie.
Rada Gminy Białe Błota nie zgadza się z tak ogólną interpretacją zadań wymienionych w w/w normach prawnych. Zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 2 pkt 4 do zadań własnych gminy należy „podejmowanie innych zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznanych potrzeb gminy, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych”. Natomiast w art. 18 ust. 1 pkt 6 do zadań zleconych z zakresu administracji rządowej realizowanych przez gminę wskazuje się realizację zadań wynikających z rządowych programów pomocy społecznej, mających na celu ochronę poziomu życia osób, rodzin i grup społecznych oraz rozwój specjalistycznego wsparcia.
Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 5 i 6 ustawy o pomocy społecznej pomoc społeczna polega w szczególności na realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych oraz na rozwijaniu nowych form pomocy społecznej i samopomocy w ramach zidentyfikowanych potrzeb.
Oznacza to, iż określony przez ustawodawcę katalog zadań pomocy społecznej ma charakter otwarty. Rada Gminy Białe Błota stoi na stanowisku, iż planowane zmiany w Statucie mieszczą się w kategoriach wyżej wymienionych kategoriach zadań zalecanych do realizacji przez OPS-y, gdyż ich realizacja wynika z rozeznanych potrzeb społecznych i stanowi rodzaj specjalistycznego wsparcia mającego na celu poprawę funkcjonowania osób i rodzin oraz wyposażenia ich w niezbędne kompetencje dostosowane do aktualnych potrzeb rynku pracy.
Planowane zmiany dotyczące rozszerzenia działalności OPS w zakresie prowadzenia edukacji osób bezrobotnych i niepełnosprawnych oraz uzyskania wpisu do rejestru instytucji szkoleniowych w celu uzyskania uprawnień do prowadzenia szkoleń odnoszą się wyłącznie do realizacji projektów POKL, co zostało dookreślone w uchwale zmieniającej Statut.
Nową formą pomocy ma być organizacja szkoleń i kursów dla podopiecznych GOPS w ramach projektów systemowych, które są kierowane do ośrodków pomocy społecznej (Działanie 7.1.1 POKL). Z założenia Instytucji Pośredniczącej projekty te kierowane są do osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, podopiecznych ośrodków pomocy społecznej.
Ponadto w latach ubiegłych tj. podczas wprowadzania życie Statutu GOPS oraz jego zmian, w katalogu zadań GOPS wykazywano działania, które również nie wynikały wprost z art. 17 i 18 ustawy o pomocy społecznej, lecz były podejmowane w odniesieniu do innych ustaw np. z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych tj. utworzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej, Zakładu Aktywności Zawodowej, czy Centrum Integracji i Rehabilitacji „Revita”. Zadania te stanowiły wówczas nowatorskie rozwiązania GOPS w Białych Błotach i nie budziły zastrzeżeń.
Podejmowanie tych działań wynikało również z rozeznanych potrzeb, a utworzone jednostki stanowią specjalistyczne wsparcie dla lokalnego środowiska.
Zgodnie z art.2 ustawy o pomocy społecznej pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Stosownie zaś do treści art. 3 ustawy pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka (ust.1). Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie sytuacjom, o których mowa w art.2 ust. 1, przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem (ust.2). Z artykułu 15 uops wynika natomiast, że pomoc społeczna polega między innymi na realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych.
Organizowanie przez GOPS pozaszkolnych form kształcenia dla dorosłych w celu między innymi przystosowania zawodowego osób niepełnosprawnych i bezrobotnych zalicza się niewątpliwie do działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem, a także służy przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne możliwości.
Również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Wojewody Kujawsko-Pomorskiego na zaskarżoną Uchwałę Rady Gminy Białe Błota numer RGK.0007.22.2013 z dnia 28 lutego 2013 r. w przedmiocie zmiany statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białych Błotach.
Przewodniczący Rady Gminy Białe BłotaHenryk Sykut
Uzasadnienie
W dniu 27 stycznia 2013 r. do Rady Gminy wpłynęła skarga kasacyjna Wojewody Kujawsko- Pomorskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 19 listopada 2013 r. w sprawie ze skargi Wojewody Kujawsko -Pomorskiego na uchwałę Nr RGK.0007.22.2013 Rady Gminy Białe Błota z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie zmiany statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białych Błotach. Zgodnie z art 179 ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi odpowiedź na skargę kasacyjną wnosi się do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie czternastu dni od jej doręczenia.
Przewodniczący Rady Gminy Białe BłotaHenryk Sykut